BILLION BiPAC 5500N NAT AYARLARI

BILLION BiPAC 5500N NAT AYARLARI

11858 teknik destek

Bu maklemizde Billion serisine ait BiPAC 5500N R3 port yönlendirme işlemi nasıl yapılacağını anlatacağım.

Öncelikle BiPAC 5500N R3 cihazını biraz tanıyalım.

BiPAC 5500N R3, yüksek performanslı ve tam özellikli bir ADSL2 + yönlendirici olup, konut ve SOHO kullanıcıları için en yüksek ağ kararlılığını ve güvenliğini sağlamak üzere tasarlanmıştır. 300Mbps’ye kadar çalışma hızını destekleyen entegre 802.11n kablosuz erişim noktası ile BiPAC 5500N R3, 802.11g aralığından 3 kat daha hızlı kablosuz kapsama alanı sunar. Yönlendirici ayrıca,  Ethernet üzerinden internete erişmek için bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar gibi diğer ağ uç cihazlarını etkinleştiren 4 portlu bir Ethernet anahtarı ile donatılmıştır.
Web tabanlı grafik kullanıcı arabirimi (GUI), kullanıcıların uzaktan yönetme ve BiPAC 5500N R3’ü yapılandırmalarını kolaylaştırır.
Yönlendirici, DHCP istemcisini ve sunucusunu destekleyerek kullanıcıların bu yönlendiriciyi mevcut ağ ortamlarına kolayca sığdırmasını ve diğer istasyonları yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan IP atamasını yönetmesini sağlar.

Artık Port Yönlendirme işleminin nasıl yapılacağına geçelim.

Port yönlendirme işleminin yapılabilmesi için modem kullanıcı arayüzüne giriş yapınız. Modemin web arayüzüne girmek için web tarayıcınızın adres çubuğuna modemin arayüz adresi olan “192.168.1.254” yazarak enter butonuna basınız. Modem arayüz giriş bilgileri açılacaktır. Arayüze erişim sağlamak için modem kullanıcı adı ve şifresini giriniz. Kullanıcı adı “admin” şifre “admin” yazarak “Giriş” butonuna basınız.

 

 

BILLION BiPAC 5500N NAT AYARLARI _1

Açılan modem arayüz sayfasında “Gelişmiş” ayarlara tıklayınız.

BILLION BiPAC 5500N NAT AYARLARI _2

NAT – Sanal Sunucu tıklayınız. Açılan pencerede port yönlendirme yapacağınız menü gelecektir.

Kullanıcı Tanımlı Servis Adı: İstediğiniz bir ad yazınız.

Protokol: Açmak istediğiniz protokolu seciniz. Görüntü için “TCP” Ses için “UDP”

WAN Ayarları: İnternetin bağlı olduğu birimi seçiniz.

WAN Arayüzü: pppeo olamsı gerekli

WAN Port: açmak istediğiniz port

LAN Açık Port: açmak istediğiniz port tekrar yazınız.

Lan Ip Adresi: port yönlendirmek istediğiniz ıp adresini yazınız.  İşlemleri tamamlamak için “değişikleri uygulayı” tıklayınız.

 

BILLION BiPAC 5500N NAT AYARLARI _3

Açtığınız port aşağıdaki resimdeki gibi görünecektir.

BILLION BiPAC 5500N NAT AYARLARI _4

Farklı portlar açmak istiyor iseniz yukarıdaki adımları tekrarlayarak portları istediğiniz ip adresine yönlendire bilirsiniz.